OS 2021 i Tokyo, Japan: Tv tider, schema, datum och sporter

OS 2021 i Tokyo pågår mellan 21 juli och 8 augusti.

Här är det kompletta schemat med alla tv-tider och datum.

OS 2021 äger rum i Japan och staden Tokyo. Det blir officiellt det 32:a olympiska sommarspelet i ordningen.
Mästerskapet drar igång den 23 juli med invigning (trots att några sporter redan smygstartat) och avslutas den 8 augusti.
I 2021 års spel ingår 33 sporter med totalt 339 grenar.

Sedan 2016 har totalt sex nya grenar lagts till:

Tävlingarna kommer sändas i Discoverys kanaler i Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport, Eurosport 2 samt på streamingplattformen Discovery+.

Hur många nationer deltar i sommar OS 2021?

Totalt 206 nationer förväntas delta i OS 2021. De fem mest framgångsrika nationerna i sommar-OS genom tiderna är:

USA – 2 522 medaljer

Sovjetunionen – 1 010 medaljer

Storbritannien – 851 medaljer

Frankrike – 716 medaljer

Tyskland – 615 medaljer

Sverige ligger nia genom tiderna med 494 medaljer totalt. Noterbart är att Ryssland är portade från OS 2021, men en del idrottare får tävla under neutral flagg.

Sommar OS 2021 sporter

Badminton

Baseboll/Softboll

Basket

Bordtennis

Boxning

Brottning

Bågskytte

Cykelsport

Fotboll

Friidrott

Fäktning

Golf

Gymnastik

Handboll

Judo

Kanotsport

Karate

Landhockey

Modern femkamp

Ridsport

Rodd

Rugby

Segling

Konstsim

Simhopp

Simning

Vattenpolo

Skateboard

Skytte

Sportklättring

Surfing

Taekwondo

Tennis

Triathlon

Tyngdlyftning

Volleyboll

Sommar OS 2021 i TV

Tävlingarna kommer sändas i Discoverys kanaler i Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport, Eurosport 2 samt på streamingplattform.
Hur upplägget ser ut mer exakt är ännu inte klart.

OS 2021 tidsskillnad

Tidsskillnaden mellan Tokyo och Sverige är åtta timmar. Det innebär, precis som under vinter-OS i Pyeongchang, att majoriteten av tävlingarna
i sommar-OS 2021 kommer att starta sent svensk tid, alternativt mitt under natten.

Stream sommar-OS 2021

Samtliga tävlingar från OS i Tokyo kommer att kunna ses i mobil, surfplatta eller dator, då Discovery+ streamar OS 2021 dygnet runt.

OS 2021 svenskschema och TV tider

Onsdag 21 juli

Kl 08.30-13.30 Fotboll, gruppspel damer

Torsdag 22 juli

08.30-14.30 Fotboll, gruppspel herrar

Fredag 23 juli

00.30-04.10: Rodd, försöksheat herrar + damer

12.00-15.00: Invigningsceremoni 

Lördag 24 juli

00.30-04.30: Rodd, försöksheat herrar + damer

01.00-15.00: Handboll, gruppspel herrar

01.00-14.30: Bordtennis, utslagsmatcher herrar + damer

01.00-07.00: Bågskytte, kval herrar + damer

03.00-06.30: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

03.00-10.15: Cykel linjelopp, final herrar

03.00-12.00: Tennis, första omgången herrar + damer

08.30-14.30: Fotboll, gruppspel damer

09.00-14.00: Ridsport dressyr, kval lag och individuellt 

11.00-13.30: Simning, försöksheat herrar + damer

Söndag 25 juli

00.30-03.10: Rodd, semifinaler och försöksheat herrar + damer

01.00-08.00: Lerduveskytte, kval herrar + damer

01.00-15.00: Handboll, gruppspel damer

01.30-14.00: Gymnastik, kval damer

02.00-14.00: Bordtennis, utslagsmatcher herrar + damer

02.30-04.30: Simning, finalpass herrar + damer

03.00-12.45: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

03.00-12.00: Tennis, första omgången herrar + damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

05.00-09.35: Cykel linjelopp, final damer

08.30-14.30: Fotboll, gruppspel herrar

09.00-14.00: Ridsport dressyr, kval lag och individuellt

11.00-13.30: Simning, finalpass herrar + damer

22.30-01.00: Triathlon, final herrar

Måndag 26 juli

00.30-02.50: Rodd, semifinaler och försöksheat herrar + damer

01.00-09.15: Lerduveskytte, final herrar + damer

01.00-15.00: Handboll, gruppspel herrar

02.00-09.30: Bordtennis, utslagsmatcher herrar + damer

02.30-04.30: Simning, finalpass herrar + damer

03.00-06.30: Judo, utslagsmatcher herrar + damer

03.00-12.45: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

09.00-11.40: Judo, final herrar + damer

11.00-13.30: Simning, försök herrar + damer

22.30-01.05: Triathlon, final damer

Tisdag 27 juli

00.30-03.55: Rodd, semifinaler och finaler herrar + damer

01.00-15.00: Handboll, gruppspel damer

01.30-11.55: Bågskytte, utslagsmatcher herrar + damer

02.00-14.30: Bordtennis, kvartsfinaler herrar + damer

02.30-04.30: Simning, finalpass herrar + damer

03.00-12.45: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

07.00-09.00: Mountainbike, final damer

09.00-14.30: Fotboll, gruppspel damer

09.30-14.40: Ridsport dressyr, final lag

11.00-13.30: Simning, försök herrar + damer

12.00-14.30: Softboll, final damer

Onsdag 28 juli

00.30-03.55: Rodd, semifinaler och finaler herrar + damer

01.00-15.00: Handboll, gruppspel herrar

01.30-10.40: Bågskytte, utslagsmatcher herrar + damer

02.00-14.00: Bordtennis, utslagsmatcher herrar + damer

02.30-04.30: Simning, finalpass herrar + damer

03.00-06.30: Judo, utslagsmatcher herrar + damer

03.00-12.45: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

03.30-09.20: Cykel tempolopp, final herrar + damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

09.00-11.40: Judo, final herrar + damer

09.00-14.30: Fotboll, gruppspel herrar

09.30-13.25: Ridsport dressyr final

11.00-13.30: Simning, försök herrar + damer

Torsdag 29 juli

23.30-07.30: Golf, första rundan herrar

00.30-03.55: Rodd, semifinaler och finaler herrar + damer

01.00-15.00: Handboll, gruppspel herrar

01.30-10.40: Bågskytte, utslagsmatcher herrar + damer

02.30-04.30: Simning, finalpass herrar + damer

03.00-12.10: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

03.00-09.00: Bordtennis, semifinaler herrar + damer

03.00-12.00: Tennis, semifinaler damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

06.45-09.20: Bågskytte, finalpass damer

11.00-13.30: Simning, försök herrar + damer

11.50-14.00: Gymnastik, finalpass damer

12.00-14.10: Bordtennis, finaler damer

Fredag 30 juli

23.30-07.30: Golf, andra rundan herrar

00.00-03.10: Ridsport fälttävlan, dressyr lag och individuellt

01.00-03.10: Rodd, finaler herrar + damer

01.00-04.30: Friidrott, försökspass

01.00-15.00: Handboll, gruppspel herrar

01.30-03.15: Bågskytte, utslagsmatcher damer

02.30-04.30: Simning, finalpass herrar + damer

03.00-12.10: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

04.00-12.00: Tennis, semifinaler herrar

06.45-09.20: Bågskytte, finalpass herrar

09.00-15.00: Fotboll, kvartsfinaler damer

09.30-12.55: Ridsport fälttävlan, dressyr lag och individuellt

11.00-13.10: Friidrott, försök och finalpass

11.00-13.30: Simning, försök herrar + damer

12.00-14.10: Bordtennis, finaler herrar

Lördag 31 juli

23.30-07.30: Golf, tredje rundan herrar

00.00-03.10: Ridsport fälttävlan, dressyr lag och individuellt

01.00-04.00: Friidrott, försökspass

01.00-15.00: Handboll, gruppspel damer

01.30-03.15: Bågskytte, utslagsmatcher herrar

02.30-04.30: Simning, finalpass herrar + damer

03.00-11.55: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

04.00-12.00: Tennis, final damer

09.00-15.00: Fotboll, kvartsfinaler herrar

11.00-13.55: Friidrott, finalpass och kval (diskus h, 100 m d m.m.)

Söndag 1 augusti

23.30-08.00: Golf, fjärde rundan herrar

00.30-03.55: Ridsport fälttävlan, terrängritt lag och individuellt

01.00-15.00: Handboll, gruppspel herrar

01.10-08.00: Friidrott, försökspass och finaler

02.00-14.30: Bordtennis, lagtävling utslagsmatcher herrar + damer

02.30-04.30: Simning, finalpass herrar + damer

03.00-11.55: Boxning, utslagsmatcher herrar + damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

09.00-12.00: Gymnastik, finalpass herrar + damer

11.00-13.55: Friidrott, finalpass (100 m h m.m.) 

Måndag 2 augusti

01.00-03.55: Friidrott, försök och finaler

01.00-15.00: Handboll, gruppspel damer

02.00-14.30: Bordtennis, lagtävling utslagsmatcher herrar + damer

03.00-05.30: Brottning, utslagsmatcher herrar + damer

04.00-10.00: Segling, herrar + damer

09.00-11.15: Gymnastik, finalpass herrar + damer

09.00-14.25: Ridsport fälttävlan, banhoppning lag och individuellt

09.00-15.00: Fotboll, semifinaler damer

10.15-14.00: Brottning, finalpass herrar + damer

11.00-14.00: Friidrott, försökspass och finaler

Tisdag 3 augusti

01.00-04.35: Friidrott, försök och finaler

01.30-14.45: Handboll, kvartsfinaler herrar

02.00-14.30: Bordtennis, lagtävling kvartsfinaler herrar + damer

03.00-05.30: Brottning, återkval och utslagsmatcher herrar + damer

03.00-05.35: Boxning, finalpass herrar + damer

06.30-08.50: Segling, finalpass herrar + damer

09.00-11.15: Gymnastik, finalpass herrar + damer

09.00-11.35: Boxning, finalpass herrar + damer

09.00-15.00: Fotboll, semifinaler herrar

10.15-14.00: Brottning, finalpass herrar + damer

11.00-13.55: Friidrott, försökspass och finaler

11.00-14.45: Ridsport banhoppning, individuellt kval

Onsdag 4 augusti

23.30-07.30: Golf, första rundan damer

01.00-04.25: Friidrott, försök och finaler 

01.30-02.40: Kanot, försök herrar + damer

01.30-14.45: Handboll, kvartsfinaler damer

02.00-14.30: Bordtennis, lagtävling semifinaler herrar + damer

03.00-05.30: Brottning, återkval herrar + damer

06.00-08.05: Boxning, finalpass herrar + damer

06.30-08.50: Segling, finalpass herrar + damer

10.15-14.00: Brottning, finalpass herrar + damer

10.30-14.00: Friidrott, försökspass och finaler

11.00-13.40: Ridsport banhoppning, individuellt final

Torsdag 5 augusti

23.30-07.30: Golf, andra rundan damer

01.00-07.05: Friidrott, försök och finaler

01.30-02.40: Kanot, finalpass herrar + damer

03.00-06.00: Bordtennis, lagtävling bronsmatch damer

03.00-06.30: Brottning, utslagsmatcher

06.00-08.05: Boxning, finalpass herrar + damer

08.30-10.05: Friidrott gång, final herrar

09.00-15.00: Handboll, semifinaler herrar

09.00-12.00: Fotboll, bronsmatch damer

10.15-14.00: Brottning, semifinaler

11.00-13.45: Friidrott, försök och finaler

11.30-14.40: Bordtennis, lagtävling final damer

Fredag 6 augusti

23.30-07.30: Golf, tredje rundan damer

03.00-06.00: Fotboll, final damer

03.00-06.00: Bordtennis, lagtävling bronsmatch herrar

03.00-06.30: Brottning, återkval

06.00-07.35: Boxning, finalpass herrar + damer

09.00-15.00: Handboll, semifinaler damer

10.15-14.00: Brottning, finalpass

11.00-14.05: Ridsport banhoppning, lagtävling kval

11.30-14.40: Bordtennis, lagtävling final herrar

12.00-15.00: Fotboll, bronsmatch herrar

12.00-14.55: Friidrott, finaler 

Lördag 7 augusti

23.00-02.15: Friidrott maraton, final damer

23.30-08.00: Golf, fjärde rundan damer

06.00-08.30: Boxning, finalpass herrar + damer

09.00-11.00: Handboll, bronsmatch herrar

11.00-14.20: Friidrott, finaler

11.00-13.20: Ridsport banhoppning, lagtävling final

12.30-15.30: Fotboll, final herrar

13.00-15.30: Handboll, final herrar

Söndag 8 augusti

23.00-01.45: Friidrott maraton, final herrar

03.00-11.00: Handboll, bronsmatch damer

06.00-08.00: Boxning, finalpass herrar + damer

07.00-09.30: Handboll, final damer

12.00-15.00: Avslutningsceremoni

- - - - - - - - - - - - - - -

Åter till förstasidan:

Hälsningar Bernt A